Kraków, 19 marca 2021 r.
Wielce Szanowny Pan Prezydent
Joe Biden
Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie; Piękna 12, 00-540 Warszawa
Bardzo pozytywnie i z nowymi nadziejami środowisko Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przyjęło słowa Pana Prezydenta o zabójcy – Władimirze Putinie, który „niedługo poniesienie za to konsekwencje”.
Powyższy fakt bardzo wzmacnia nasze nadzieje, że przyjęte w minionych latach deklaracje i postanowienia doprowadzą do urzeczywistnienia pragnienia „Nigdy więcej wojny”, widniejącego na pomniku obrońców Westerplatte w Gdańsku.
Pragnę zatem, podobnie jak uczyniłem to jako współorganizator odbytej w listopadzie 2014 roku międzynarodowej konferencji w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, poświęconej historii i kulturze Ukrainy, również obecnie w tym gorącym czasie, zwrócić się wraz z uczestnikami tej konferencji do Pana Prezydenta z ponowną prośbą o podjęcie efektywnych działań, które doprowadzą do wycofania Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej i jej najemników z anektowanej i okupowanej już dłużej niż trwała II wojna światowa ukraińskiej Autonomicznej Republiki Krymu, Doniecka i Ługańska.
Przy dotychczasowym braku jednoznacznego potępienia przez najwyższe władze wolnego świata neoimperialnej, sowiecko-stalinowskiej agresji militarnej Federacji Rosyjskiej, bez zastosowania efektywnych sankcji przeciwko najwyższym władzom i oligarchom Federacji Rosyjskiej, wciąż zabijani są niewinni ludzie na froncie wojny rozpętanej przeciwko Ukrainie przez Federację Rosyjską.
Sytuacja staje się niebezpiecznie beznadziejna zwłaszcza, gdy z powodów politycznych, a nie ekonomicznych forsowana jest budowa rurociągu Nord Stream 2 dnem Morza Bałtyckiego w celu ominięcia i podporządkowania polityczno-gospodarczego Ukrainy.
Nieuzasadnione i łamiące traktaty międzynarodowe o nienaruszalności granic Ukrainy, po oddaniu przez nią broni atomowej, działania pozwalają władzom na Kremlu prowadzić dzisiejszą wojnę z Ukrainą i politykę, przed którą już przed 2000 rokiem przestrzegał Berlińczyk Bohdan Osadczuk i Krzysztof Pomian – współpracujący z „Kulturą” paryską.
- Wynikające z analiz tych autorów działania i cele najwyższych moskiewskich władz, o których pisaliśmy do przedstawicieli najwyższych władz w Europie i świecie, wnioski zawarta w sposób jasny i zwięzły Iwona Hajnosz w artykule pt. Kraków przypomina: prawda siłą pokoju – publicystka „Gazety Wyborczej” (8-9 listopada 2014). Tekst tej dociekliwej publicystyki przytaczamy w całości dla osób zainteresowanych i działających na rzecz zaprzestania przez Federację Rosyjską wojny przeciwko wolnej od 26 sierpnia 1991 roku Ukrainie:
List o pokój na Ukrainie rozesłali do laureatów nagrody Nobla i światowych przywódców polscy, rosyjscy i ukraińscy naukowcy uczestniczący w konferencji o historii i kulturze Ukrainy, organizowanej przez Uniwersytet Jagielloński.
– Poprzez ambasady chcemy, żeby nasza petycja dotarła do prezydentów państw Unii Europejskiej, USA i Kanady, parlamentarzystów i laureatów Nagrody Nobla – mówi prof. Włodzimierz Mokry z Katedry Ukrainoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, organizator konferencji. Poprzez nuncjusza list w sprawie zaprzestania agresji na Ukrainie ma też trafić do papieża.
Autorzy listu przywołują, że [prawda w języku greckim oznacza „rzeczywistość otwartą”] i przywołują słowa papieża Jana Pawła II wypowiedziane w 1980 r.: „Odrzucenie prawdy ma miejsce wtedy, gdy pomawia się o zamiary napastnicze tych, którzy wyraźnie dowodzą, że ich jedyną troską jest ochrona i obrona wobec realnych zagrożeń, jakie niestety ciągłe jeszcze istnieją czy to wionie jakiegoś narodu, czy to w stosunkach pomiędzy narodami”. To cytat z orędzia „Prawda siłą pokoju” przygotowanego na Światowy Dzień Pokoju w 1980 r.
Według uczestników konferencji źródłem i przyczyną wywołanej przez władze Federacji Rosyjskiej tzw. wojny hybrydowej jest nieprawda. „Przemoc tkwi korzeniami w kłamstwie i nie może się obejść bez kłamstwa, usiłując zapewnić sobie należną powagę w oczach opinii światowej za pomocą uzasadnień całkowicie niezgodnych z ich naturą i zresztą często między sobą sprzecznych. A cóż powiedzieć o praktyce stosowanej wobec tych, którzy nie podzielają tego samego stanowiska: aby łatwiej ich zwalczyć lub zmusić do milczenia, daje im się miano »wroga«, przypisując im wrogie zamiary, a przy pomocy zręcznej i ustawicznej propagandy piętnuje się ich jako napastników” – głosił papież. [Prawda w języku greckim (a lethes – nieukryty) oznacza rzeczywistość nieukrytą].
Dziś „Euroazjatycko-kremlowska koncepcja prawdy oznacza rzeczywistość zakrytą, przebraną, fałszywą, jak »zielone ludziki« bez dystynkcji, przemalowane z zielonych na białe konwoje rosyjskiej pomocy – »przemocy« na Ukrainę czy nieprawdziwe, sfałszowane referenda i wybory na Krymie, w Ługańsku i Doniecku z tzw. samozwańczymi władzami wyznaczonymi przez terrorystów, których finansuje i dozbraja Federacja Rosyjska” – ostro opisują sytuację uczestnicy uniwersyteckiej konferencji. [http://krakow.wyborcza.pl/krakow/1,44425,16935678,List_do_przywodcow__Krakow_przypomina__prawda_sila.html?disableRedirects=true].
- Przesyłam też dokładniejszą analizę naukową wspomnianego już Berlińczyka i Krzysztofa Pomiana zawartą w wydrukowanym w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie moim artykule: Włodzimierz Mokry, Bohdana Osadczuka wizja pojednania polsko-ukraińskiego między Niemcami a Rosją, [w:] Ukraiński polonofil. Pamięci Bohdana Osadczuka, red. I. Hofman, Lublin 2012.
Krzysztof Pomian – znawca dziejów dążących do stworzenia władzy absolutnej władz moskiewskich, które ściśle współpracowali z chanami mongolskimi po 1240 roku, jak uważa Ludwig Bazylow i współczesny badacz z Moskwy Aleksander Lipatow – „oblicze władzy mongolskiej” Rosji, która nie zna tradycji dialogu władz ze społeczeństwem.
Natomiast Berlińczyk Bogdan Osadczuk podkreśla, że władze Republiki Federalnej Niemiec – jak mówił kiedyś przewodniczący komisji zagranicznej UE Niemiec Elmar Brok – nawiązywali do tradycji unii węgla i stali, a obecnie do unii gazu i ropy naftowej.
- W tym kontekście przyjęcie obecnej orientacji państw Unii Europejskiej, iż fundamentem Unii Europejskiej są wartości dotyczące praw człowieka i dotrzymywanie podpisanych traktatów międzynarodowych nabiera nowej perspektywy.
W sytuacji, kiedy Ukraina dobrowolnie zrezygnowała z broni atomowej, brak reakcji na aneksję i okupację Krymu i Donbasu, prowadzi do dalszego wyścigu zbrojeń i wywoływania wojen – po Golgocie XX wieku, której symbolem był obóz Auschwitz-Birkenau czy Westerplatte.
Kontynuowaniu tych wojen służy – jak pisze Bohdan Osadczuk – rurociąg Nord Stream 2, budowany dnem Morza Bałtyckiego z Federacji Rosyjskiej do Republiki Federalnej Niemiec.
- Ponadto wydaje się celowe zapoznanie się Waszych specjalistów i doradców z: Przedmową do wydanej równolegle w języku angielskim, polskim i ukraińskim książki Macieja Olchawy pt. Gwiazdy i tryzub. Europejska integracja Ukrainy – Stars and Trident. The European Integration of Ukraine – Зірки і Тризуб. Європейська інтеграція України (Kraków 2013)
Szczególnie ważna jest w tym kontekście druga książka tego autora wydana w języku angielskim i polskim pt. Misja Ukraina Aleksandra Kwaśniewskiego.
- Wydaje się bardzo ważne i celowe zapoznanie się także z tekstami upowszechnionymi po pokojowej Rewolucji Pomarańczowej na Ukrainie. Są to załączone, odczytane przed pomnikiem Adama Mickiewicza w Krakowie listy-apele do młodzieży rosyjskiej, polskiej i ukraińskiej (w języku angielskim, rosyjskim, polskim i ukraińskim) zamieszczone w książce Włodzimierza Mokrego, Duchowe źródła Pomarańczowej rewolucji na Ukrainie w 2004 roku (ukraiński wariant tej wydanej równoległe w języku ukraińskim i polskim jest dostępny online: https://fundacjaswcr.pl/wp-content/uploads/2022/05/Mokry_Duchowe_zrodla_UA_book.pdf).
- Dołączamy także recenzję w języku polskim, angielskim i ukraińskim z wystawy organizowanej przez Konsulat Generalny Ukrainy w Krakowie, poświęconej pamięci żołnierzy ukraińskich, którzy zginęli broniąc swojej ziemi w Donbasie. Aż trudno uwierzyć, że według statystyk podawanych w mediach podczas tej już zapomnianej, choć trwającej dłużej niż II wojna świata wojnie rosyjsko-ukraińskiej, zabito ok. 600 dzieci, ok. 400 przepadło bez wieści, zginęło ponad 13000 ludzi (w tym ok. 4200 żołnierzy ukraińskich), kilkadziesiąt tysięcy zostało rannych, a ponad 3 miliony uchodźców z okupowanego Krymu, Donbasu i Ługańska pozbawiono dorobku życia. (https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=884360871913929&id=722959534720731&__tn__=K-R)
Wciąż nie tracimy nadziei, że podobnie jak Parlament Europejski, przywódcy państw Europy wyraźnie potępią rosyjską politykę neoimperialną i użyją efektywnych sankcji dla zakończenia rosyjskie agresji na Ukrainie, która pragnie żyć bezpiecznie i w pokoju.
Będę bardzo wdzięczny za potwierdzenie otrzymanego listu wraz z załącznikami.
Łączę słowa dobre i wyrazy należnego poważania
W imieniu uczestników konferencji pt. Ziemia Słobodzka – Donbas – Krym – Chersoń – Odessa w życiu Ukrainy do listopada 2014 roku Historia, język, kultura, religia, gospodarka, polityka
Prof. dr hab. Włodzimierz Mokry
– Katedra Ukrainoznawstwa Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie
– poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z OKP listy „Solidarności” w latach 1989-1991
– prezes Fundacja św. Włodzimierza Chrzciciela Rusi Kijowskiej w Krakowie